Tarptautinis literatūros festivalis VILNIAUS LAPAI 2018

Tarptautinis literatūros festivalis VILNIAUS LAPAI 2018

Pasirodymai:

Renginys jau įvyko.

PAGRINDINĖ PROGRAMA

Lapkričio 9 d. (penktadienis) 19.00

Vakaras su Sigitu Parulskiu (Lietuva)

Dalyvauja rašytojas Sigitas Parulskis, renginį veda poetas ir žurnalistas Mindaugas Nastaravičius

Menų spaustuvė, Juodoji salė

„Atsikeliu iš ryto ir galvoju, kaip nugyventi dieną, kad mažiau pačiam skaudėtų ir kad kitiems suteikčiau mažiau skausmo. Tai ir yra visa mano prasmės teorija. Kad neskaudėtų stuburo, darau tempimo pratimus. Kad neskaudėtų atminties, rašau“, – viename interviu yra teigęs rašytojas Sigitas Parulskis.

Poetas, prozininkas, dramaturgas, vertėjas S. Parulskis– tiesiakalbiškumu ir aštria visuomenės kritika garsėjantis rašytojas. Tai vienas produktyviausių šiuolaikinių lietuvių rašytojų, išleidęs 8 poezijos, 7 esė knygas ir 6 romanus. Iš rusų ir anglų kalbų yra išvertęs keliolika knygų bei sukūręs keletą Lietuvos teatruose pastatytų pjesių. Autoriaus tekstai nuolat pasirodo periodinėje žiniasklaidoje.

S.Parulskis įvertintas ne viena garbinga literatūrine premija, apdovanotasKristoforo statulėle už geriausią jaunojo menininko debiutą teatre, 2004 metais apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija.Tarptautinių laimėjimų sąraše – DerStiftungPreussisheSeehandlung (2009, LCB (Berlin); Bank AustriaLiteraris (2009, Kulturkontakt, Vienna); H.C. Artmannstipendium (2010, Salzburg) įvertinimai.

S. Parulskio kūryba versta į latvių, italų, anglų, vokiečių, norvegų, švedų, lenkų, prancūzų, graikų ir kt. kalbas, autorius dažnas tarptautinių festivalių ir knygų mugių dalyvis.Gyvena Vilniuje, dirba pats sau. Tvirtina niekada nerašęs iš pykčio, knyga jam – pasaulio modelis, o skaitymas – kūryba.

Sigitą Parulskį kalbins poetas, dramaturgas ir žurnalistas Mindaugas Nastaravičius, projekto „100 Lietuvų bendraautorius“, jautrus ir intriguojantis „tardytojas“, sugebantis visapusiškai atskleisti kalbinamą kūrėją.

Vakaras su Sigitu Parulskiu atidarys jau trečią kartą vykstantį tarptautinį literatūros festivalį „Vilniaus lapai“.

Lapkričio 10 d. (šeštadienis) 15.00

Kiti horizontai. Susitikimas su Alan Lightman (JAV)

Dalyvauja rašytojas Alan Lightman, renginį veda istorikas Aurimas Švedas

Menų spaustuvė, Juodoji salė

Ar pažįstame pasaulį, kuriame gyvename? Ar tikime gyvenantys tikrą, o ne iliuzinį gyvenimą? Ar esame tikri, kad šis mūsų gyvenimas yra vienintelis? Įvairios šių laikų mokslo teorijos galėtų sugriauti ne vieną mūsų įsitikinimą ar net pažadinti iš migdančio kasdienės rutinos ritmo. Būtent taip skaitytojus veikia ir AlanLightmanknygos: jos atveria akis, iš jų plūsteli gyvybės, paslaptingumo, naujų idėjų.

A. Lightman – rašytojas ir fizikas, humanitarinių ir tiksliųjų mokslų specialistas, dėstęs Harvardo universitete, Masačiusetsotechnologijos institute, įvertintas daugeliu apdovanojimų, žinomų esė apie mokslą ir beveik trisdešimties knygų autorius. Jo modernia klasika tapęs, daugiau nei į trisdešimt kalbų išverstas, žymius kūrėjus įkvėpęs romanas„Einšteino sapnai“ (2016) sulaukė didelio lietuvių skaitytojų susidomėjimo. Skaitytojas kartu su jaunuoju A. Einšteinu, kuriančių reliatyvumo teoriją, nukeliamas į daugelį galimų pasaulių, kurie remiasi realiais fizikos dėsniais.

Šiemet Lietuvoje išleistair A. Lightmanesė rinktinė„Atsitiktinė visata: pasaulis, kurį maneisi pažįstąs“ (2018). Knyga kviečia naujai pažvelgti į visuotinai pripažintas tiesas, įtraukia įparadoksalius visatos slėpinių apmąstymus.

„Manau, kad gera literatūra dažnai yra provokuojanti, ypač idėjų literatūra“, – yra sakęs A. Lightman. 2012 metais, parašęs knygą „Mr g“ („Ponas g“), jis sakosi žinojęs, kad kai kuriemsmokslo ir religijos atstovams nepatiksPonas g. Tačiau jis kliaujasi skaitytojais, vertinančiais literatūrinės kūrybos pasakojimą, kuriame kartu gali gyventi mokslas ir dvasingumas.

VU Istorijos fakulteto kultūros istorikas dr. Aurimas Švedas kuria iškilių Lietuvos mokslo ir meno pasaulio asmenybių portretus, tyrinėja istorinės vaizduotės teritoriją. Jis turi savo skiltį savaitraštyje „Literatūra ir menas“, yra parašęs ir sudaręs aštuonias knygas, tarp jų - visuomenės susidomėjimo sulaukusią knygą „Irena Veisaitė: Gyvenimas turėtų būti skaidrus“.

Lapkričio 10 d. (šeštadienis) 19.00

Vakaras su Joanne Harris (Didžioji Britanija)

Dalyvauja rašytoja Joanne Harris, aktorė Aldona Vilutytė, renginį veda literatūros tyrinėtoja Eglė Kačkutė-Hagan

Menų spaustuvė, Juodoji salė

Literatūros festivalio „Vilniaus lapai“ viešnia – viena spalvingiausių britų autorių Joanne Harris.

Rašytoją labiausiai išgarsino jos knyga „Šokoladas“. Tai buvo jos trečiasis romanas, pagal kurį netrukus buvo sukurtas ir Oskarui nominuotas filmas. Šiame romane ir jo tęsiniuose „Ledinukų bateliai" ir „Persikai ponui klebonui“ atsispindi rašytojos vaikystės prisiminimai iš senelių turėtos saldumynų parduotuvės, taip pat paslaptinga atmosfera, kuri į rašytojos kūrybą atkeliavo iš jos prosenelės žolininkės laikų.

J. Harrisyra 16 romanų, dviejų noveliųir dviejų apsakymųrinkinių autorė. Ji išleido ir tris receptų knygas, o jos Runų romanų ciklas skirtas paaugliams. J. Harriskūryba išleista daugiau nei 50 šalių, knygos laimėjo nemažai tarptautinių apdovanojimų.

„Man patinka kurti netobulus charakterius, nes jie atrodo įdomesni“, – yra sakiusi rašytoja. Ji taip pat prisipažįsta mėgstanti plepėti apie nieką, vaidinti labai protingą, erzinti kunigus.Rašytoja groja įvairiais instrumentais muzikos grupėje, muzikuoti pradėjo būdama 16 metų.

JoanneHarris kalbins šiuolaikinės literatūros tyrinėtoja Eglė Kačkutė-Hagan. Mokslininkę ypač domina moterų tapatumai naujausioje britų ir prancūzų moterų prozoje, trasnacionalizmas ir daugiakalbystė literatūroje. Šiuo metu ji gilinasi į migrančių motinų pasakojimus.

Lapkričio 11 d. (sekmadienis) 15.00

Nauji vardai. Susitikimas su Helen Oyeyemi (Didžioji Britanija)

Dalyvauja rašytoja Helen Oyeyemi, renginį veda literatūrologė Jūratė Čerškutė

Menų spaustuvė, Juodoji salė

Ką vadiname žmogaus grožiu? Ką vadiname blogiu ir kokie yra jo pavidalai šių laikų pasaulyje? Ką mūsų pasauliui atneša globali migracija? Kaip visa tai padeda atskleisti literatūra? Tai temos, kurios neišvengiamai bus aptartos pokalbyje su rašytoja HelenOyeyemi.

Tarptautinio literatūros festivalio „Vilniaus lapai“ viešnia didžiulio pasisekimo sulaukusi britų rašytoja H.Oyeyemiišleidusi jau šešiasknygas. Knyga „WhiteisforWitching („Balta – kerų spalva“) yra pelniusiSomersetoMaughamo apdovanojimą, o romanas „Mr. Fox“ („PonasFoksas“) įvertintas Hurston/WrightLegacy apdovanojimu. 2013-aisiais H. Oyeyemi tapo Karališkosios literatūros draugijos nare, tais pačiais metais jos vardas buvo įtrauktasir į geriausių britų jaunųjų romanistų sąrašą. 2016 metais rašytoja išleido novelių rinkinį „WhatisNotYoursisNotYours“ („Kas ne tavo, tai ne tavo“).

„Tikėti istorijomis – vadinasi, tikėti, kad viskas, kas su tavimi vyksta, turi prasmę“, – tvirtinaNigerijoje gimusi H.Oyeyemi. Paklausta, kodėl jai patinka rašyti iš blogio perspektyvos, rašytoja teigė, kad pasakojimas apie amoralią moterį leidžia „išmesti pro langą“ moterims įdiegtas socialines normas – būti gražiomis ir maloniomis. Šios vertybės nustoja atrodyti savaime suprantamos.

HelenOyeyemi kalbins literatūros kritikė, R. Gavelio kūrybos tyrinėtoja, knygų apžvalgininkė Jūratė Čerškutė, save įvardinanti paprastai:„esu profesionali skaitytoja, malonu susipažinti“.

Lapkričio 11 d. (sekmadienis) 19.00

Vakaras su Antanu A. Jonynu

Dalyvauja poetas Antanas A. Jonynas, renginį veda rašytojas Rolandas Rastauskas

Menų spaustuvė, Juodoji salė

„Vilniaus lapų“ festivalio svečias Antanas A. Jonynas – miesto kultūros poetas, meilės ir rudens dainius, kartais „vadinamas paskutiniuoju lyriku“bei vienu muzikaliausių lietuvių poetu. Įvertintas ne vienu apdovanojimu už kūrybą, tarp jų – Lietuvos nacionaline literatūros ir meno premija. Nuo 1977 metų išleido dvi dešimtis poezijos rinkinių, iš vokiečių kalbos išvertė 13 įvairaus žanro knygų, tarp jų -J. W. Goethe „Faustą“. Jo paties poezija išversta į kelias dešimtis kalbų.

„Eilėraštis išreiškia tai, kas negali būti išreikšta jokia kita forma, poezija yra tai, kas netgi sukeitus eilutėje žodžių tvarką išnyks. Ji veikia ne protą, net ne jausmus ar intuiciją, o kažkokiu ypatingu, savitu poetiniu suvokimu“, – viename interviu yra kalbėjęs A. A. Jonynas.

Antaną A. Jonyną susitikime su skaitytojais kalbins artistiškasis jo kolega Rolandas Rastauskas. Tai RoRa kūrybiniu pseudonimu žinomas kūrėjas, gebantis scenoje kurti itin įtaigų įvykį: poetas, eseistas, dramaturgas, vertėjas, daugelio tarptautinių kultūros projektų ir konferencijų dalyvis, Lietuvos nacionalinės literatūros ir meno premijos laureatas.

Šių dviejų menininkų susitikimas tarptautinio literatūros festivalio „Vilniaus lapai“ scenoje taps vienu ryškiausių šių metų renginio įvykių.

Vieta: Menų spaustuvė, Šiltadaržio g. 6, Vilnius

Visa programa bus paskelbta vėliau

Festivalio organizatoriai: Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija ir Lietuvos rašytojų sąjunga | Partneris - Menų spaustuvėVaikai įleidžiami nemokamai: NE.

Leidžiama fotografuoti, filmuoti: NE.

Renginio organizatorius: Menų spaustuvė, VšĮ.

Daugiau informacijos: NĖRA.

Asmens duomenų valdytojas: NACIONALINIS BILIETŲ PLATINTOJAS, kaip Jūsų asmens duomenų valdytojas pateiks Jūsų asmens duomenis (vardą, pavardę, informaciją apie įsigytus bilietus, el. pašto adresą) Renginio organizatoriui, kaip duomenų valdytojui, kuris tvarkys Jūsų asmens duomenis sutarties vykdymo pagrindu ir tikslu. Daugiau informacijos aukščiau nurodytais Renginio organizatoriaus kontaktais.
Renginio organizatorius prisiima visišką atsakomybę dėl renginio, jo vykdymo, neįvykimo, kokybės, turinio, pateikiamos informacijos apie renginį ir visų kitų su renginiu susijusių aplinkybių. NACIONALINIS BILIETŲ PLATINTOJAS teikia renginio organizatoriui tik bilietų platinimo paslaugą ir už renginį bei jo vykdymą neatsako. NACIONALINIS BILIETŲ PLATINTOJAS veikia kaip atsiskleidęs tarpininkas.

Komentarai

Naršyk patogiai!

Siųskis TIKETA programėlę nemokamai!
SIŲSTIS Tęsti naršyklėje

Naršyk patogiai!

Siųskis TIKETA programėlę nemokamai!
SIŲSTIS Tęsti naršyklėje