Viljamas Šekspyras ir kiti

Viljamas Šekspyras ir kiti

Pasirodymai:

Renginys jau įvyko.

TADAS GIRININKAS (bosas)

JUSTAS ŠERVENIKAS (fortepijonas)

Programa:

Dmitrij Šostakovič (1906–1975) – „Michelangelo Buonarroti dainos“

Maurice Ravel (1875–1937) – „Trys Don Kichoto dainos Dulsinėjai“

Dmitrij Kabalevskij (1904–1987) – „Dešimt Šekspyro sonetų“ op. 52

Nedažnai nutinka, kad puikia karjera operos scenose galintis pasigirti solistas, dalį savo talento skiria dainos žanro gerbėjams. O jeigu tai – ypatingos dainos, atliekamos puikaus dainininko, tuomet šis derinys tampa tikru muzikos reiškiniu. Tokiu išskirtiniu atveju galima pavadinti šią programą, parengtą nuostabaus boso savininko Tado Girininko. Joje skambės išskirtinių XX amžiaus kompozitorių vokalinė muzika, sukurta genialaus anglų dramaturgo Viljamo Šekspyro (William Shakespeare), italų renesanso milžino Michelangelo Buonarroti ir prancūzų lyrikos meistro Paulo Morando tekstais.

Dmitrijaus Šostakovičiaus „Siuita Michelangelo Buonarroti eilėmis“ sukurta priešpaskutiniais kompozitoriaus gyvenimo metais. Tuo metu genialusis kūrėjas jau sunkiai sirgo, suvokdamas, kad jam liko nedaug laiko, paskutiniuose kūriniuose kalbėjo apie gyvenimo baigtį, prasmę, apie mirtį ir nemirtingumą. Ši vokalinė siuita persunkta būtent tokiomis idėjomis. Kūrinys, dedikuotas žmonai, sukurtas vasarą, kompozitoriui besiilsint priemiesčio viloje. Michelangelo eilės patraukė D. Šostakovičių ne vien savo grožiu, minčių gelme, paprastumu bei genialumu. Tais metais buvo minimos 500-osios universaliojo renesanso menininko gimimo metinės. Kompozitoriui į rankas pateko žinomo literatūrologo Abramo Efroso išverstų Michelangelo eilėraščių rinkinys. Siuitai D. Šostakovičius atrinko vienuolika eilėraščių. Jam ne visai patiko A. Efroso vertimai, tad kompozitorius kreipėsi į žinomą to meto poetą Andrejų Voznesenskį, prašydamas pakoreguoti vertimus. Poetas sutiko, bet kompozitorius taip skubėjo kurti muziką, kad ėmėsi darbo su A. Efroso vertimais. Kai A. Voznesenskis atnešė perrašytus tekstus, muzika jau buvo baigta, tad D. Šostakovičiui beliko atsiprašyti talentingojo poeto. Kompozitorius nepavadino kūrinio vokaliniu ciklu, nes labai nemėgo šio apibūdinimo, o prieš pat mirtį dar spėjo sukurti versiją balsui ir simfoniniam orkestrui. Siuita Michelangelo Buonarroti eilėmis – D. Šostakovičiaus vokalinės kūrybos viršūnė, kurios atlikėjui neleidžiama skaidyti dalimis. Ji atliekama kaip vientisas, ištisinio vystymo kūrinys.

Maurice Ravelio „Trys Don Kichoto dainos Dulsinėjai“ – paskutinis šio kompozitoriaus kūrinys, kurio gimimą inicijavo austrų režisierius Georgas Wilhelmas Pabstas. Muzika – keturios dainos ir garsinis fonas keletui epizodų – turėjo būti sukurta kino filmui „Don Kichotas“, kuriame vaidino legendinis rusų bosas Fiodoras Šaliapinas. 1932 m. M. Raveliui pradėjus darbą paūmėjo jo liga ir kompozitorius buvo priverstas sustabdyti kūrybos procesą. Režisierius, laiku negavęs muzikinės medžiagos, nutraukė sutartį su M. Raveliu ir užsakymą perleido kitam prancūzų kompozitoriui – Jacquesui Ibertui. 1933 m. kino filmas buvo baigtas, o jame skambėjo J. Iberto muzika (šios aplinkybės leido tuo pačiu metu gimti dviem puikiems vokaliniams ciklams ta pačia tema). Tai supykdė M. Ravelį, bet teisinių veiksmų jis nesiėmė. Kompozitorius nepaliko šios idėjos ir per 1933 m. parašė tris dainas filmo libreto autoriaus Paulo Morando tekstais. Deja, kurti dainas kompozitorius baigė tik padedamas draugų ir asistentų, nes pats jau negalėjo net pasirašyti.

Dmitrijaus Kabalevskio „Dešimt Šekspyro sonetų“ op. 52 sukurti XX a. viduryje, panaudojant puikius Samuilo Maršako vertimus į rusų kalbą, kuriuose išlaikyta didžiojo dramaturgo eilėdaros melodika ir išmintis. Cikle atsiskleidžia D. Kabalevskiui būdingas kūrybinis braižas – aiškumas ir psichologinė herojaus analizė. Nors ciklas sukurtas balsui ir fortepijonui, jame itin ryškus simfoninės muzikos pradas. Visose dešimtyje dainų juntama herojaus mylimosios linija, pabrėžiama herojaus meilė: šviesi, džiaugsminga, kupina aistros ir kančių, besigailinti dėl artėjančios senatvės bei šlovinanti jaunystę. Ciklo nuotaikos svyruoja nuo filosofiškai gilaus šeštojo soneto iki groteskiškų intonacijų, sužibančių penktajame, nuo tragiško ketvirtojo iki naivią dainelę primenančio trečiojo. Taip tęsiama romantiškosios vokalo lyrikos tradicija, atrandamas kelias, kuriame atsiskleidžia V. Šekspyro (W. Shakespeare) sonetų mintys ir formos. Publika labai palankiai sutinka šiuos sonetus, ypač tada, kai juos atlieka dainininkas, gebantis ne tik vokalizuoti melodiją ir tekstą, bet įprasminti poeto eilių melodiką, išgirstą ir užrašytą kompozitoriaus.Renginio trukmė: 2 val., 1 pertrauka po 20 min..

Durys atidaromos iki renginio likus: 1 val.


Asmenys iki 6 metų neįleidžiami.


Vaikai įleidžiami nemokamai: NE.

Leidžiama fotografuoti, filmuoti: NE.

Renginio organizatorius: Kauno valstybinė filharmonija, Koncertinė įstaiga.

Daugiau informacijos: www.kaunofilharmonija.lt nomeda@kaunofilharmonija.lt; 8 37 200478.

Draudžiama įsinešti: įjungtus mobiliuosius telefonus, filmavimo, fotografavimo ir garso įrašymo įrangos (be organizatoriaus leidimo), kitus skleidžainčius garsą prietaisus, alkoholinius gėrimus, skėčius..

Asmens duomenų valdytojas: TIKETA, kaip Jūsų asmens duomenų valdytojas pateiks Jūsų asmens duomenis (vardą, pavardę, informaciją apie įsigytus bilietus, el. pašto adresą) Renginio organizatoriui, kaip duomenų valdytojui, kuris tvarkys Jūsų asmens duomenis sutarties vykdymo pagrindu ir tikslu. Daugiau informacijos aukščiau nurodytais Renginio organizatoriaus kontaktais.
Renginio organizatorius prisiima visišką atsakomybę dėl renginio, jo vykdymo, neįvykimo, kokybės, turinio, pateikiamos informacijos apie renginį ir visų kitų su renginiu susijusių aplinkybių. TIKETA teikia renginio organizatoriui tik bilietų platinimo paslaugą ir už renginį bei jo vykdymą neatsako. TIKETA veikia kaip atsiskleidęs tarpininkas.

Komentarai

Tiketa plius

Pramogaukit

LOW AIR 10 FEST: vizualus šokio spektaklis - ŽAIDIMAS BAIGTAS

LOW AIR 10 FEST: vizualus šokio spektaklis - ŽAIDIMAS BAIGTAS

  • Vilnius, MENŲ SPAUSTUVĖ (Šiltadaržio g. 6)
  • Spalio 24 d., 19:00 val.
  • Trukmė: 1 val.
Iki pasiūlymo pabaigos:
0 d. 12 val. 23 min.
9,72 € 16,20 €
Pirkti
STALO TEATRAS | Spektaklis šeimai „Sibiro haiku“ Kišeninė salė

STALO TEATRAS | Spektaklis šeimai „Sibiro haiku“ Kišeninė salė

  • Vilnius, MENŲ SPAUSTUVĖ (Šiltadaržio g. 6)
  • Gruodžio 12 d., 15:00 val.
  • Trukmė: 1 val.
Iki pasiūlymo pabaigos:
2 d. 4 val. 45 min.
5,50 € 11,00 €
Pirkti
Visos pramogos >

Su Tiketa judu

SIŪLYK RENGINĮ, Į KURĮ NORĖTUM JUDĖTI PIGIAU!

IR GALBŪT ATEITYJE JAM PASKELBSIME AKCIJĄ

REGISTRUOKIS

Naršyk patogiai!

Siųskis TIKETA programėlę nemokamai!
SIŲSTIS Tęsti naršyklėje

Naršyk patogiai!

Siųskis TIKETA programėlę nemokamai!
SIŲSTIS Tęsti naršyklėje