Pokalbis su plakatų kūrėju Pijumi Buraku

Tiketa 2016-03-14

Vilnietį plakatų kūrėją Pijų galima laikyti vienu iš nedaugelio laimingųjų, savo darbą vadinančių ne tik pajamų šaltiniu, bet ir hobiu. „Plakatų kūrimas – tai saviraiškos priemonė, kuri man teikia didelį džiaugsmą“, – sako jis. Apie kūrybą, darbus ir plakatų kūrimo subtilybes kalbamės su grafikos dizaineriu Pijumi Buraku.

Pokalbį pradedame pozityvia nata klausdami, kas jo darbe Pijui patinka labiausiai. „Kurdamas plakatus turiu išskirtinę galimybę išreikšti savo, kaip kūrėjo, mintis, požiūrį į vizualiąją kultūrą ir, žinoma, pats prie jos prisidėti“, - didžiausius pliusų vardija Pijus. „Man malonu pasinerti į mintis, atsiriboti nuo išorės trukdžių ir susitelkti į procesą, kuriame ir atsiskleidžia visa kūryba“, - dėsto jis.

Tačiau Pijus atvirauja, kad kūryba – ne vien tik malonumas. „Negaliu pasakyti, kad plakatų kūrimas yra labai lengvas darbas. Kartais būna ganėtinai sunku sugalvoti pačią idėją ar metaforą, kuri padėtų taikliai ir tikslingai išreikšti pagrindinę plakato mintį“, – atvirauja kūrėjas. O kaip pats plakato piešimas? „Piešti yra dar sudėtingiau“, – šypsodamasis sako Pijus, bet iškart priduria, kad sudėtingumas ir yra vienas pagrindinių stimulų gerai padaryti darbą ir įgyvendinti išsikeltą uždavinį.

Nors Lietuvoje Pijus yra geriausiai žinomas kaip plakatų kūrėjas, veiklų, kaip jis pats sako, yra kur kas daugiau. „Dirbu Kirtimų Kultūros centre, ten sukūriau dalį sėkmingiausių savo plakatų, taip pat Vilniaus dizaino kolegijoje dėstau grafinį dizainą, bendradarbiauju su Rusų Dramos teatru, galiausiai – esu laisvai samdomas grafikos dizaineris, dėl to kuriu ne tik plakatus, bet ir kitus grafikos darbus“, – pasakoja Pijus.

Paklausus ar įmanoma Lietuvoje ar pasaulyje išgyventi tik iš plakatų kūrimo, Pijus klausimą interpretuoja filosofiškai ir sako, kad ar tai būtų Lietuva, ar platusis pasaulis – vargu ar kuris pasaulio grafikos dizaineris „išgyventų“ kurdamas vien tik plakatus. „Grafikos dizaineriai, kurie kaip ir aš kuria plakatus, dirba ir kitus grafinio dizaino darbus. Tai prekės ženklų, šriftų, identitetų, pakuočių, internetinių svetainių, knygų, žurnalų, laikraščių ar kitų leidinių, TV laidų užsklandų ar titrų kūrimas. Plakatų kūrimas yra kiek specifinis užsiėmimas, bet kaip ir bet kuri kita veikla – tai atima nemažai laiko bei pastangų. Visgi, nemanau, jog ir kitų šalių grafikos dizaineriai apsiriboja vien plakatų kūrimu ir jiems to pakanka tiek norint būti finansiškai aprūpintiem, tiek norint pilnavertiškai išreikšti kūrybinį polėkį”, – pasakoja Pijus.

Prabilęs apie saviraišką, Pijus taip pat pamini, kad kompiuteris yra puiki šių laikų priemonė, padedanti įgyvendinti tiek plakatų kūrybos tiek bet kokius kitus grafikos darbus. „Tačiau pirmenybę visgi teikiu gyvai linijai, kuri nėra sterili. Piešdamas ranka savo darbuose matau gyvybę“, – sako Pijus, kurio kūrybos procesas prasideda nuo balto popieriaus lapo ir pieštuko. „Daug laiko skiriu eskizavimui, rašau tušu, markeriu, flomasteriais”, – dėsto grafikas. „Mano kurti plakatai neretai „virpa” – jie man lyg muzikos kūriniai. Turbūt dėl to daugiausia ir kuriu plakatus skirtus įvairiems muzikiniams renginiams“, – svarsto Pijus ir priduria, kad minėtas virpėjimas yra varomoji jėga, paverčianti jo darbus „gyvais”. „Juk ir spektakliai, kuriems kuriu plakatus yra kupini veiksmo, dramos, tragedijos ir įvairių išgyvenimų“, – išveda paralelę jis.

Pijus sako, kad jo kūryboje pasitaiko akimirkų, kurias jis pats vizualizuoja. „Būna atvejų, kai pagalvoju, jog norėčiau sukurti tai, ko dar nesu kūręs ir panašu, kad taip kartais pats prisišaukiu užsakymus“, – pasakoja Pijus. „Pavyzdžiui, prieš keletą savaičių pagalvojau, jog norėčiau sukurti plakatą kuriam nors Vilniaus Mažojo teatro spektakliui. Ir štai prieš pora dienų VMT vadovybė patys mane susirado ir paprašė sukurti plakatą jų spektakliui“, – dalinosi mintimis grafikas. „Kitą kartą, buvau pagalvojęs, jog norėčiau sukurti knygos viršelį ir vėlgi – gavau pasiūlymą iš vienos knygų leidyklos”.

Mieliausi ir smagiausi užsakymai Pijui yra susiję su kultūrine sritimi, kuri apima muziką, spektaklius, prekės ženklų kūrimą, įvairius kultūrinius projektus ir pan. „Čia atrandu daug laisvės kūrybai“, – paaiškina jis. Tačiau paklaustas koks jo santykis su kitomis sritimis, Pijus sako kad yra atviras viskam. „Pavyzdžiui, su politine sfera dar neteko susidurti, nors būtų labai įdomu. Išties, svarbiausia yra požiūris į darbą. Būtent tai dažnai ir nulemia darbo eigą, o vėliau ir rezultatą“, – paaiškina Pijus.

Nustebsite, kad išskirtinės grafikos darbus kuriantis menininkas sakosi daug pagyrų iš aplinkinių nesulaukiantis. „Tikriausiai tai mane ir skatina sukurti tai, už ką gaučiau „pelnytą” pagyrą“, – šypsosi Pijus. „Vienu geriausių įvertinimų man išlieka jausmas, kai atėjus pas ką nors į svečius pamatau gatvėje nuo sienos nuplėštą savo kurtą plakatą“, ¬– sako grafikas.

Pabaigai, paklaustas kaip atrodytų plakatas kurtas pačiam Pijui Burakui, Pijus šypsodamasis atsako, kad tai būtų...ryklio kvapą skleidžianti plakatas. „Ryklys turi labai intensyvų kvapą, kuris neabejotinai atkreipia žmonių dėmesį“, - paaiškina jis. Turbūt toks Pijus ir yra – kūrybingas, dėmesį traukiantis, plakatų kūrimo ryklys!

Pijaus Burako plakatų parodą galite aplankyti Vilniaus miesto centrinėje bibliotekoje. Paroda veiks iki 2016 m. kovo 16 d. Kovo 19 – 31 d. – Pilaitės bibliotekoje.

Komentarai

Naršyk patogiai!

Siųskis TIKETA programėlę nemokamai!
SIŲSTIS Tęsti naršyklėje

Naršyk patogiai!

Siųskis TIKETA programėlę nemokamai!
SIŲSTIS Tęsti naršyklėje